ดอกลำโพง Eminence KAPPA-15A   * (สินค้าหมด)
ดอกลำโพง Eminence KAPPA-15Aดอกลำโพง Eminence KAPPA-15A
รหัส : KAPPA-15A
ยี่ห้อ : Eminence
รุ่น : KAPPA-15A
ราคาปกติ :  4,400.00 บาท
ราคาพิเศษ :  3,500.00บาท
รายละเอียดสินค้า :
• BASKET : 15" Pressed Steel
• VOICE COIL : 3"
• FREQ : 52Hz - 2.3KHz
• POWER : 450Wrms @ 8 OHM
• SENSITIVITY (1M/1W) : 100.5dB
• MAGNET : FERRITE ; 8 KG.
รายละเอียดทั้งหมด :
KAPPA-15A
PROFESSIONAL SERIES
SPECIFICATION
Nominal Basket Diameter 15", 381 mm
Nominal Impedance* 8 Ω
Power Rating*
Program Power 900 W
Watts 450 W
Resonance 33 Hz
Usable Frequency Range 52 Hz - 2.3 kHz
Sensitivity* 100.5 dB
Magnet Weight 80 oz.
Gap Height 0.37", 9.5 mm
Voice Coil Diameter 3", 76 mm
THIELE & SMALL PARAMETERS
Resonant Frequency (fs) 33 Hz
DC Resistance (Re) 5.22 Ω
Coil Inductance (Le) 1.05m H
Mechanical Q (Qms) 8.9
Electromagnetic Q (Qes) 0.33
Total Q (Qts) 0.32
Compliance Equivalent Volume (Vas) 321.3 liters / 11.35 cu.ft.
Peak Diaphragm Displacement Volume (Vd) 343 cc
Mechanical Compliance of Suspension (Cms) 0.31 mm/N
BL Product (BL) 15.7 T-M
Diaphragm Mass Inc. Airload (MMs) 76 grams
Efficiency Bandwidth Product (EBP) 98
Maximum Linear Excursion (Xmax) 4 mm
Surface Area of Cone (Sd) 856.3 cm2
Maximum Mechanical Limit (Xlim) 11.6 mm
MOUNTING INFORMATION
Recommended Enclosure Volume
Sealed N/a
Vented 45-113 liters / 1.6-4 cu.ft.
Driver Volume Displaced 0.138 cu.ft. / 3.92 liters
Overall Diameter 15.16", 385.1 mm
Baffle Hole Diameter 13.87", 352.3 mm
Front Sealing Gasket Yes
Rear Sealing Gasket Yes
Mounting Holes Diameter 0.25", 6.4mm
Mounting Holes B.C.D. 14.56", 369.8mm
Depth 6.13", 155.7 mm