ดอกลำโพง Eminence BETA-10CX
	BETA-10CX     ดอกลำโพง Eminence BETA-10CX	BETA-10CX     ดอกลำโพง Eminence BETA-10CX
	BETA-10CX     ดอกลำโพง Eminence BETA-10CX
รหัส : BETA-10CX
ยี่ห้อ : Eminence
รุ่น : BETA-10CX
ราคาปกติ :  3,100.00 บาท
ราคาพิเศษ :  2,700.00บาท
รายละเอียดสินค้า :
• BASKET : 10" Pressed Steel
• VOICE COIL : 2"
• FREQ : 58Hz - 20KHz
• POWER : 250Wrms @ 8 OHM
• SENSITIVITY (1M/1W) : 97dB
• MAGNET : FERRITE ; 3.3 KG.
รายละเอียดทั้งหมด :
BETA-10CX
SPECIFICATION
Nominal Basket Diameter 10", 254 mm
Nominal Impedance* 8 Ω
Power Rating*
Program Power 500 W
Watts 250 W
Resonance 49 Hz
Usable Frequency Range 60 Hz - 4 kHz
Sensitivity* 94.3 dB
Magnet Weight 38 oz.
Gap Height 0.31", 7.9 mm
Voice Coil Diameter 2", 51 mm
THIELE & SMALL PARAMETERS
Resonant Frequency (fs) 49 Hz
DC Resistance (Re) 5.48 Ω
Coil Inductance (Le) 0.67m H
Mechanical Q (Qms) 6.16
Electromagnetic Q (Qes) 0.41
Total Q (Qts) 0.38
Compliance Equivalent Volume (Vas) 61.1 liters / 2.16 cu.ft.
Peak Diaphragm Displacement Volume (Vd) 172.5 cc
Mechanical Compliance of Suspension (Cms) 0.37 mm/N
BL Product (BL) 10.88 T-M
Diaphragm Mass Inc. Airload (MMs) 29 grams
Efficiency Bandwidth Product (EBP) 120
Maximum Linear Excursion (Xmax) 5 mm
Surface Area of Cone (Sd) 344.9 cm2
Maximum Mechanical Limit (Xlim) 7.6 mm
MOUNTING INFORMATION
Recommended Enclosure Volume
Sealed 14.16-42.48 liters / 0.5-1.5 cu.ft.
Vented 15.29-87.78 liters / 0.54-3.1 cu.ft.
Driver Volume Displaced 0.041 cu.ft. / 1.17 liters
Overall Diameter 10.08", 256 mm
Baffle Hole Diameter 9.18", 233.2 mm
Front Sealing Gasket Yes
Rear Sealing Gasket Yes
Mounting Holes Diameter 0.25", 6.4mm
Mounting Holes B.C.D. 9.66", 245.4mm
Depth 3.98", 101.1 mm